בורסה היא מקום מסוכן. אבל אפשר להשתמש בה בצורה נכונה.

בורסה היא מקום מסוכן, אבל אפשר להשתמש בה בצורה נכונה. דניאל שבקס, מנהל המחלקה הפיננסית בהירשוביץ פתרונות, מגיש לכם מדריך על השקעות

דניאל שבקס CFP | פורסם בתאריך 19.08.2010, באתר כיכר השבת

כן, אפשר לעשות כסף בבורסה ואפילו הרבה כסף. אבל, רוב האנשים שאינם בקיאים בשוק ההון חושבים שבורסה זה דבר מסוכן ומוסיפים איזה סיפור על חבר שהפסיד בבורסה הרבה כסף.

בורסה היא בהחלט מקום מסוכן אבל אפשר להשתמש בה בצורה נכונה.
לדוגמא: רוב האנשים רואים באג"ח אפיק השקעה בטוח יותר מאשר מניות. אך מה לעשות שנתוני העבר מוכיחים שהתפיסה הזו נכונה רק בצורה חלקית. ההיסטוריה מלמדת אותנו שהשקעה במניות מסוכנת יותר מהשקעה באגרות חוב אך רק בטווחי זמן קצרים. בפרקי זמן העולים על עשרים שנה, אנו מוצאים שהשקעה במניות לא די בכך שהניבה תשואה גבוהה יותר משל אג"ח אלא אף שמרה על סיכון נמוך יותר.

ניתן ללמוד מכך שבהשקעות ארוכות טווח כדאי בהחלט לשלב מניות. ולפעמים אף באחוזים גבוהים יותר ממרכיבים אחרים.

אם היינו משתמשים בכלי זה בהשקעות הפנסיוניות לדוגמא, היינו מצליחים להגיע לגיל פרישה במצב הרבה יותר טוב מאשר חברנו שחושש ולכן העדיף להשקיע באפיק השקעה "בטוח יותר" והשיג תשואות נמוכות יותר.

צריך לזכור שלכל השקעה יש גם מרכיב של תשואה וגם מרכיב של סיכון. בהשקעה במניות המשקיע חשוף לסיכונים שנובעים מפעילות החברות בהם הוא משקיע, סיכונים חיצוניים ופנימיים. גם להשקעה באפיקים סולידיים, אפילו אם מדובר בפיקדונות בבנקים או אג"ח מדינה יש את הסיכונים שלהם וביניהם סיכוני ריבית ואינפלציה. כך שהמסקנה היא שאי אפשר להימנע מסיכון בשוק ההון, אבל אפשר ללמוד להבין אותו ולגדר אותו בהתאם.

בגלל המורכבות של השוק, צריך ללמוד אותו, או להיעזר בשירותיהם של אנשי מקצוע בתחום. רק כך נוכל לבנות תיק מותאם לסיכונים ולצרכים שלנו לאורך הזמן. כיום ניתן לקבל את הייעוץ הזה אצל סוכני הביטוח המתמחים בפיננסים. בכלל, באחרונה נדרשים אלו שרוצים לקבל רישיון לעסוק בביטוח, לרכוש גם הכשרה של יועצי השקעות.

זכרו! השקעה נבונה אינה נמנעת מסיכון, אלא מנהלת אותו בתבונה.

שיתוף |