משבר אוורגרנד: האם שוק הנדל"ן הסיני בדרך לקריסה?

קריסת ענקית הבנייה הסינית אוורגרנד (Evergrande) והסיוע הממשלתי שממאן לבוא הכניסה את שוק ההון הסיני לסחרור • כך עשוי רגולטור הסיני להוביל לאי-יציבות בשוק

כלכלנים רבים בעולם סבורים שמאחר ומדובר בחברה ענקית, הממשלה הסינית תסייע לה. בפועל הסיוע הממשלתי בושש מלבוא, וכמה לא מפתיע שמניית החברה הגיבה בצלילה חדה (ירידה שהגיעה לכ-90%).

אחת השאלות שמעסיקות בימים אלה את אנשי שוק ההון, היא האם קריסה של אוורגרנד באמת תגרום למפולות ענק בשווקים ולתרחיש דומה לשנת 2008 (התפוצצות בועת הסאבפריים). לעניות דעתי, התשובה היא לא! וכן. אמנם יש לחשוש ולעקוב מקרוב, אך מקרה אוורגרנד אינו באמת חמור כפי שהוא נראה.

בשלב זה, זה נראה כמו פשיטת רגל של תאגיד. אמנם תאגיד ענק, אבל כזו שהמערכת תוכל להתמודד איתה.

הבעיה היא שיתכן שחברת אוורגרנד לא לבד. בשוק ההון החלו השבוע להישמע יותר ויותר קולות של משקיעים אשר חוששים ששוק הנדל"ן הסיני נקלע לבועה שמבוססת על מחירי נדל"ן גבוהים ומינוף גבוה. לדעתם, יתכן וקריסת החברה תגרום לבעיה בכל ענף הנדל"ן הסיני.

לדעתי צריך יותר לחשוש שקריסת החברה, בשילוב עם גורמים נוספים, עשויה לגרום לאי יציבות בשוק בתקופה הקרובה, כמו למשל העלאת הריבית המתוכננת ברחבי העולם, בדגש על ארה"ב.

נכון לרגע כתיבת שורות אלו, החדשות מסין לא עד כדי כך רעות כדי לגרום לשווקים לצלול. לפי תנודות השוק ניתן לראות שהמשקיעים מעדיפים להסתכל בעיקר על הצדדים החיוביים בשוקי ההון, כגון רווחי החברות או שיעור האבטלה שיורד בקביעות ולא על נורות האזהרה מפני היקפי החוב העצום שקיים בעולם.

נקודה חשובה שיש לקחת בחשבון, היא שהקריסה של החברה נובעת בעיקר מהגברת הרגולציה הסינית על מינוף רב בחברות כמו אוורגרנד. נוסיף לכך את המלחמה של השלטון בסין נגד מטבעות הקריפטו ונגלה כי הפעולות הללו גורמות לירידה חדה במחירי המניות בתחום ולנזק למשקיעים.

לכן יתכן שהצעד הנכון ביותר כרגע הוא להקטין את החשיפה לסין, בדגש למניות בתחום הנדל"ן, ולהתמקד יותר בהשקעה בתחום בארץ, שכאן אנו יודעים פחות או יותר את כללי המשחק.

הגעת עד לכאן? כנראה שהשקעות זה בול בשבילך!
השאירו פרטים ומומחה השקעות של 'הירשוביץ פתרונות' יחזור אליכם
שיתוף |
*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד