משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה היא הלוואה לכל מטרה הניתנת למבוגרים בגיל 55+ בתשלום אחד או יותר, כאשר הנכס משמש כבטוחה להלוואה שלא חייבת בפירעון עד לשנה לאחר פטירת הלווה

משכנתא הפוכה היא פתרון המימון הנפוץ ביותר בקרב מבוגרים בעלי דירה שהגיעו לגיל פרישה ונזקקים להלוואה לכל מטרה.

בניגוד למשכנתא רגילה הניתנת ללווים צעירים עבור רכישת דירה בלבד, משכנתא הפוכה ניתנת ללווים מבוגרים בלבד (גיל 55 ומעלה) והיא מיועדת לכל מטרה.

משכנתא הפוכה ניתנת בפעימה אחת או יותר (לדוגמה: סכום חודשי למחיה, עבור מי שלא הפריש לפנסיה) וללא החזרים חודשיים. בדומה להלוואת בלון, ההחזרים מצטברים עד למועד הפירעון הסופי.

מועד הפרעון של ההלוואה יכול להיות מספר שנים קצוב מוגדר מראש, אם כי בדרך כלל בוחרים הלווים לקחת את ההלוואה לכל החיים – כלומר עד שכל הלווים הולכים לעולמם.

עם פטירת מקבל ההלוואה ניתנת ליורשים ארכה של שנה לשלם את החזר ההלוואה ולקבל את הנכס, או לחילופין למכור את הנכס על מנת לשלם את ההלוואה, כאשר העודף מחולק בין היורשים.

רוב הגופים שנותנים משכנתאות הפוכות מאפשרים פירעון מוקדם של ההלוואה, אך חשוב לוודא בהסכם ההלוואה שאין קנס בגין פירעון מוקדם.

משכנתא הפוכה מיועדת למבוגרים בגילאי 55 ומעלה שלא חסכו מספיק לגיל הפרישה, כאלה שנאלצים לשאת בעול כלכלי גבוה מהצפוי, ואפילו למי שרוצה לסייע לילדיו ברכישת דירה.

גובה ההלוואה הזמינה משתנה בהתאם לגיל מבקש ההלוואה והוא נע בדרך כלל בין 15% מערך הדירה ל-55% מערך הדירה (תלוי מי הגוף המממן). ככל ומבקש ההלוואה מבוגר יותר, כך עולה גם גובה ההלוואה הזמינה, שכן תקופת ההלוואה קצרה יותר וכך גם קטן הסיכון שלוקח על עצמו הגוף המממן.

היתרון המשמעותי ביותר במשכנתא הפוכה הוא העובדה שמבקשי ההלוואה יכולים להמשיך לגור בביתם לכל אורך חייהם, ובמקביל הם משוחררים מכל עול ולחץ כלכלי להחזרת התשלומים – שכן הנכס (או חלקו) מהווה התשלום עבור ההלוואה.

לצד זאת, אי אפשר שלא לקחת בחשבון את העובדה שהיורשים עלולים לאבד חלק משמעותי מהירושה כתוצאה מהמשכנתא ההפוכה של ההורים, ולכן חשוב מאוד לבדוק קודם היטב לגבי פתרונות מימון נוספים המאפשרים לקבל "הלוואה לכל מטרה".

תנאי סף למשכנתא הפוכה:

  • על הלווה או הלווים להיות בני 55 ומעלה
  • הנכס הממושכן חייב להיות בבעלות מלאה של הלווים או אחד מהם וראוי לשעבוד
  • השווי המינימלי של הנכס חייב להיות 1,000,000 ₪
  • הנכס צריך להיות ללא חובות ובעל רישום מוסדר, אם כי ניתן למחזר משכנתא קיימת באמצעות המשכנתא ההפוכה.
  • במסגרת תהליך נטילת ההלוואה, ילדי הלווים נדרשים לחתום על מסמך ולהצהיר שהם מודעים לכך שהוריהם נטלו משכנתא הפוכה
  • עבור משכנתא הפוכה ללווים מגיל 80 ומעלה נדרש לצרף גם אישורים רפואיים
  • אם הנכס מושכר יש להמציא את הסכם השכירות לעיון

 


 

מעוניינים שנציג יחזור אליכם? מלאו את הטופס ונציג שלנו יחזור אליכם כדי להתאים עבורכם את ההלוואה המתאימה והמשתלמת ביותר!

אז כמה מגיע לכם ממשכנתא הפוכה?
מומחי החטיבה הפיננסית של 'הירשוביץ פתרונות' כאן בשביל לבדוק את זכאותכם למשכנתא הפוכה

נא השאירו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מידע שימושי בנושא משכנתא הפוכה
משכנתא הפוכה זו הלוואה בתנאים ייחודיים: ללא הגבלה בזמן, שניתן לקבל כסכום חד פעמי או כתשלום חודשי קבוע במשך כל ימי חייך, עם החזר חודשי גמיש (ניתן גם לא לשלם כלל), הניתנת לפירעון מלא או חלקי בכל עת ללא עמלות, ללא צורך בערבים או בהוכחת יכולת החזר וללא צורך בביטוח חיים.
משכנתא הפוכה נועדה לתת לך שקט פיננסי ונזילות, ללא הצורך בתשלומים חודשיים. עם זאת, במידה והנך מעוניין, ניתן לשלם את הריבית, או קרן וריבית, לאורך התקופה ואף לעבור בין המסלולים.
ניתן לקחת משכנתא הפוכה גם לפרק זמן קצוב מוגדר מראש (ולא עד לפטירת אחרון הלווים) ו/או לפרוע אותה מוקדם יותר. חשוב לקחת זאת בחשבון בעת הגשת הבקשה למשכנתא הפוכה, על מנת להימנע מקנסות ועמלות מיותרות.
ממש לא! ההלוואה היא מסוג “נון ריקורס” כך שהחוב יכול להיפרע אך ורק מהדירה עצמה.
מאמרים מקצועיים בנושא משכנתא הפוכה
כרטיס אשראי, הלוואה, ריבית

מדריך מפורט: כך נחסוך בהוצאות המימון וההלוואות

נטילת הלוואה היא לא תמיד הצעד הנכון, וגם אם כן – חשוב להבחין בין הלוואות שמובילות אותנו לעתיד פיננסי חיובי ולא להיפך • הלוואה חוץ בנקאית יכולה להיות דווקא זו שנשלם עליה את הריבית הנמוכה ביותר

אולי יעניין אותך גם: