השקעה בסיכון: מה שהתשואות לא מספרות

הניסיון לערוך טבלת השוואת תשואות בענף הגמל עלול להטעות את ציבור המשקיעים. בדקתם את הסיכונים אל מול התשואות? • השקעה בסיכון

השקעה בסיכון: האם אפשר להסתמך על המידע כפי שהוא מופיע בטבלאות המתפרסמות בעיתונות. טבלאות שמהם גוזרים כותרות הקובעות איזו קופת גמל או חיסכון אחר נחשב מוצלח ואיזה פחות?

לפני מספר שנים התייחס לכך הממונה על שוק ההון ובין היתר הטיל הגבלות על פרסום תשואות של חסכונות ארוכי טווח, ואסר הצגת תשואה לאורך זמן קצר מדי – של חודשים בודדים.

אולם, מלבד הבעייתיות שבפרסומי התשואה הסלקטיביים, יש בעיה גם במבנה התשואות עצמו.

השקעה בסיכון

באחד האתרים הכלכליים פורסמה לאחרונה טבלת השוואה בין קופות הגמל בשנה הקודמת (2012). בראש הטבלה נמצאת "אלטשולר שחם" עם תשואה של 15% במסלול הגמל הכללי. תשואה פנטסטית ללא ספק. ואילו בתחתית הטבלה נמצאת "אקסלנס" עם תשואה של 7.92% בקופת הגמל "יסודות". כמעט מחצית התשואה של אלטשולר. כמה עצוב.

לא אתפלא אם הקורא התמים ימהר לרוץ ולהעביר את כספי חסכונותיו לאלטשולר שתופסים את שני המקומות הראשונים בטבלה. מי שמנהל את ההשקעות שלו לפי מה שכתוב בעיתון לא יטרח לבדוק את האותיות הקטנות.

אבל מי שיעיין היטב בתשקיפי הקופות יגלה לתדהמתו שבעוד שהמסלול הכללי של אלטשולר משקיע 20% במניות וכ-8% באג"ח ללא בטוחות או בדירוג BBB ומטה, הרי שיסודות של אקסלנס לא משקיעה בכלל במניות ורק כמה עשיריות האחוז באג"ח שמדורגות נמוך.

מי שפרסם את הכותרת הוא לא יועץ השקעות. זו לא העבודה שלו. אבל המשקיע – לא יודע את זה. הוא רואה את המספרים, והם מרשימים.

עד כמה אתה מוכן להסתכן? האם באמת מתאימה לך חשיפה של 20% במניות?

ההשוואה הזו אינה נכונה. אם היו רוצים לבצע השוואה הוגנת – יש צורך להשוות מוצרים זהים עם תמהיל השקעות דומה.

אם אתה באמת רוצה לנהל את כספך באופן מושכל, אתה צריך לחפש אפיקי השקעה שמתאימים לצרכיך, ולא להסיק מסקנות מכותרות העיתונים.

בסוף בסוף התשואה שלנו היא נגזרת של הסיכון שאנו מוכנים לקחת על עצמנו. השקעה בסיכון, כבר אמרנו?

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

חיסכון מותאם אישית

ניהול נכון של החסכונות וההשקעות שלנו – ולא משנה אם מדובר בחיסכון ארוך טווח כמו חיסכון פנסיוני לגיל פרישה, או חיסכון לטווח הקצר והבינוני שמיועד לשמחה או לחופשה המשפחתית – מתחיל בהתאמה אישית של תמהיל ההשקעה.

גם אם אנו משקיעים לטווח הארוך ונרשה לעצמנו לשלב מניות בתיק ההשקעות שלנו, יש הבדל מהותי בין מניה אחת לשנייה. באיזה סקטור נשקיע? על איזו כלכלה אנו סומכים יותר והיכן נמצא העתיד.

הדבר נכון גם באגרות חוב ואפילו בעולם ההשקעות האלטרנטיביות.

גם הפיזור בין אפיקים רבים ככל הניתן, כמו גם תכנון המס המוקדם שווה לנו הון עתק בתום תקופת החיסכון.

בדיוק בגלל זה אנחנו חייבים שהחיסכון שלנו יהיה מותאם אישית לצרכים שלנו, וזו כמובן המומחיות של החטיבה הפיננסית ב'הירשוביץ פתרונות'!

הגעתם עד לכאן? כנראה שאתם זקוקים לחיסכון ארוך טווח!
השאירו פרטים ומומחה השקעות של 'הירשוביץ פתרונות' יחזור אליכם
*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד