החזר מס הכנסה לשכירים המפרישים עצמאית לפנסיה

שכירים המפרישים עצמאית לביטוח פנסיוני זכאים להחזר מס עבור 35% מההפקדות, בנוסף להטבת המס שכבר קיבלו בתלוש המשכורת בעת ניכוי ההפקדות מהשכר

אתם שכירים המפרישים עצמאית לפנסיה? ייתכן שמגיע לכם החזר מס.

החוק מחייב כל מעסיק להפריש לעובדיו אחוז מסוים משכרו לביטוח פנסיוני. חלק מההפקדות לביטוח פנסיוני מופקדות על ידי המעסיק וחלקן (בדרך כלל 6%) מנוכות משכר העובד. בגין הפקדות אלו זכאי העובד להטבת מס בשיעור של 35% מסך ההפקדות ועד לתקרה הקבועה בחוק.

נכון לשנת 2022, הסכום המקסימלי שעובד יכול להפריש ולזכות בהטבת המס הוא 7,476 ₪ לשנה (בממוצע 623 ₪ לחודש), ובכל מקרה לא יותר מ-7% מהשכר.

רוב המעסיקים לא כוללים בחישוב הפקדות העובד לביטוח פנסיוני את השורות בתלוש המשכורת מעבר לשכר היסוד (למשל: הוצאות נסיעה, דמי הבראה, גמול עבור שעות נוספות, שי לחג, בונוסים, תוספות למיניהן וכו').

על מנת לעודד שכירים להפריש באופן עצמאי סכום נוסף לביטוח פנסיוני, כך שמלוא שכרם יהיה מבוטח בביטוח פנסיוני, מעניקה להם המדינה את הטבת המס הנ"ל גם עבור ההפקדות העצמאיות לביטוח פנסיוני – וזאת אם חלק מהשכר שקיבל אינו מבוטח, כלומר לא הופרשו בעדו סכומים לביטוח הפנסיוני.

העובד יכול לבחור בין הטבה בצורת זיכוי של 35% מגובה ההפקדה לבין הטבה בצורת ניכוי. העובד יכול גם לשלב ביניהן, כלומר לנצל חלק מהסכום המופקד לצורך קבלת זיכוי וחלק לניכוי.

הסכום המקסימלי שניתן להפקיד באופן עצמאי ולקבל עבורו הטבות מס הוא 16% מאותם רכיבי שכר (11% לניכוי ו-5% לזיכוי) ולא יותר מתקרות השכר הבאות:

  • ניכוי – משמעותו של ניכוי הוא שהסכום שמוכר לצורך ניכוי מופחת מגובה ההכנסה החייבת במס, כך שמס ההכנסה שבו יחויב העובד יחושב מתוך שכר נמוך יותר מהשכר שהרוויח בפועל. ניתן לקבל ניכוי עבור הפקדות של עד 11% מן החלק של ההכנסה שעבורו לא הופרשו כספים לביטוח הפנסיוני מתוך המשכורת ועד משכורת מקסימלית של 8,900 ₪.
  • זיכוי – זיכוי הוא הטבה שמקטינה את גובה המס שעל העובד לשלם, כאשר מתוך המס שחושב מפחיתים את גובה הזיכוי אשר לו הוא זכאי. הסכום המקסימלי שעובד שכיר יכול להפקיד באופן עצמאי לביטוח הפנסיוני ולקבל עבורו זיכוי ממס הכנסה תלוי בגובה השכר שהוא מקבל כשכיר, ובשיעור ההפרשות שביצע דרך המשכורת – ובכל מקרה לא יחרוג הסכום מכ-140 שקלים (נכון לשנת 2022).

מחשבון החזר מס לשכירים המפרישים עצמאית לפנסיה

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה לשכירים המפרישים עצמאית לפנסיה, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו דורש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה. כך תוכלו לדעת אם מגיע לכם לקבל החזרי מס לשכירים.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס לשכירים המפרישים עצמאית לפנסיה, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

נקודות זיכוי מס הכנסה

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה. אם יש לכם ילדים או שנישאתם, יתכן שמגיעות לכם עוד נקודות.

שימו לב: מלבד נקודות זיכוי, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

ניתן להיעזר בסימולטור לחישוב נקודות הזיכוי (בגין מצב משפחתי) וסימולטור לחישוב המס שינוכה על פיהן באתר רשות המסים.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

35 מקרים נוספים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד