כך (לא) משפיע מזג האוויר על הבורסות

מה דעתכם על השקעות לפי מזג האוויר? ההקלות בהגבלות הקורונה הביאו סוף סוף למפגש עמיתים במהלכו נזרקה לחלל האוויר השאלה המסקרנת הזו
האם מזג האוויר משפיע על התשואות שלנו? תלוי את מי אתם שואלים.

ביום שני נפגשתי עם עמיתים למקצוע מכמה בתי השקעות ושוחחנו על כך שיש אופטימיות באוויר וממש כיף שאנו יכולים להיפגש פרונטלית לאחר תקופה ארוכה. ואז נזרקה לחלל האוויר שאלה מסקרנת במיוחד: האם בגלל שאנו בפתחו של חודש האביב ניתן להסיק שאנו בדרך לימים חיוביים בשוקי ההון?

מחקרים שונים מצאו כי ימים שמשיים גורמים לאנשים להיות יותר נחמדים ומאושרים מאשר בימים מעוננים. זאת, למרות שברור לכל כי במידה והשמש מלווה בטמפרטורות גבוהות לא חסרים אנשים שהמצב יהפוך אותם לחסרי סבלנות ורגזניים. המחקרים גילו עוד, כי אנשים נדיבים יותר במתן טיפים דווקא בימים שמשיים.

ואיך זה קשור לשוק ההון? בגלל שאנשים אופטימיים רואים את הטוב ופחות את הרע וממילא גם שוק ההון צריך להיות בתקופה טובה.

מחקר מקיף שנעשה ע"י וויליאם גוטסמן, פרופסור ללימודי מימון וניהול מאוניברסיטת ייל בארצות הברית, מצא כי עננות קשורה לדעתנו על שוק ההון.

המחקר נערך במשך כמה שנים ע"י סקרים שנשלחו למומחי השקעות, כאשר המשתתפים נשאלו גם על תאריך מילוי הסקר והמיקום בו שהו בזמן מילוי הסקר. כך ידעו החוקרים האם במקום בו שהה ממלא הסקר היה באותו הזמן יום שמשי או מעונן ובהתאם לכך לבחון את השפעת מזג האוויר על מדיניות ההשקעות שלו.

השאלות שהופנו למומחים היו האם המניות מתומחרות כרגע ביתר או בחסר, או כמובן בשווי האמיתי שלהם.

לאחר בחינת כל הסקרים מצאו החוקרים כי בימים מעוננים נוטים יותר הגופים הגדולים למכור מניות מאשר לקנות והם מעריכים ששווי המניות גבוה יחסית.

המחקר אמנם מראה לנו נתונים חד משמעיים אבל חשוב לזכור שבזמן שאני ישבתי ומכרתי מניות כי אצלי במדינת ישראל הקטנה מעונן, ישב הברוקר בבורסה לניירות ערך בוול סטריט השמשי ורכש אותן. כך שלמעשה מזג האוויר לא אמור להשפיע בכלל על השוק הגלובלי, למעט בורסות מקומיות קטנות שמרבית פעילותן מקומיות.

אז לפני שאנו מחליטים להשקיע במניות לפי מזג האוויר, כדאי וחשוב לזכור שמשקיעים אחרים נמצאים במזג אוויר שונה.

לא רק מזג האוויר: נבואות נפוצות בשוק ההון

הגעת עד לכאן? כנראה שהשקעות זה בול בשבילך!
השאירו פרטים ומומחה השקעות של 'הירשוביץ פתרונות' יחזור אליכם
*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד