החזר מס בגין החלפת עבודה

החלפת עבודה מכל סיבה שהיא עשויה לזכות את העובד בהחזר מס בגין החלפת עבודה בשיעור מצטבר של אלפי שקלים לכל שנת מס - בשל שלל גורמים המובילים לגביית יתר של מסים

כל שכיר במדינת ישראל שהחליף מקום עבודה במהלך שנת המס עשוי להיות זכאי להחזר מס בגין החלפת עבודה. שווי ההחזר עשוי לעמוד על אלפי שקלים, בהתאם לנתונים האישיים של העובד.

הסיבה להחזר המס בגין הפסקת עבודה נעוצה בשיטת חישוב המס בישראל, הפועלת בשיטה פרוגרסיבית, כאשר ככל שגובה ההכנסה גבוה יותר – כך גם עולה סכום המס המנוכה ממשכורת העובד.

מאחר והמסים מנוכים מתלוש המשכורת של העובד אחת לחודש, ורשות המסים מחשבת את סכום המס ברמה שנתית, מנכה המעסיק מס לעובד לפי חישוב ההכנסה החודשית כפול 12 חודשים. כך לדוגמה יוצא שמעובד שנוכה משכרו מס שולי בשיעור 31% במשך שישה החודשים הראשונים של השנה, כאשר במחצית השנה שלאחר מכן הוא קיבל שכר מופחת יותר, נגבה מס יתר בשל חישוב מס שגוי הנובע מתשלום מס על הכנסה שנתית גבוהה משמעותית מזו שהייתה לו בפועל.

חשוב לציין שמס הכנסה לא מתייחס לגובה ההכנסה השעתית. גם אם במקום העבודה השכר השעתי שלכם גבוה יותר, ייתכן שמגיע לכם החזר מס – כל עוד המס שאתם חייבים במקום העבודה החדש נמוך מהמס במקום העבודה הקודם. זו יכולה להיות בגלל משרה חלקית יותר, היעדר שעות נוספות או וויתור על בונוסים לטובת שכר יסוד מוגדל.

הדבר נכון גם במקרה הפוך, שבו השכר עולה בעבודה החדשה והמעסיק החדש מחשב את המס כאילו הרווחתם שכר גבוה כל כך לאורך כל השנה, בעוד בפועל הכנסתכם השנתית נמוכה בהרבה.

בנוסף, בעת המעבר בין עבודות עשוי העובד להיות מובטל במשך מספר שבועות שלא חושבו בחישוב המס של המעסיק שלו. לכך חשוב להוסיף הוצאות רבות שעשויות להיות בעת המעבר בין עבודות, לרבות הוצאות הכרחיות לקבלתכם לעבודה החדשה והוצאות מעבר דירה לעיר שבו נמצאת עבודתכם החדשה – שבגינן אתם זכאים להחזר מס נוסף.

סיבה נוספת להחזר מס בגין החלפת עבודות היא החפיפה שעשויה להתרחש כאשר באותו חודש מוציאים שני מעסיקים תלוש משכורת על שמכם. בהיעדר יכולת תיאום לגבי נתוני השכר, מחייב החוק את המעסיק לנכות משכרכם מס בשיעור הגבוה ביותר כל עוד לא עשיתם תיאום מס. ככל שנוכה משכרכם מס בשיעור זה מגיע לכם החזר מס.

בהתאם לכך, רוב העובדים בישראל שממשכורתם החודשית נוכו תשלומי מסים ובחודשים לאחר מכן לא עבדו, או שגובה הכנסתם השתנה – עשויים להיות זכאים להחזר מס הכנסה בגין החלפת עבודה.

מחשבון החזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות'

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה בגין החלפת עבודה, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו דורש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס בגין החלפת עבודה, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

החזר מס בגין החלפת עבודה רטרואקטיבית

את הבקשה להחזר מס בגין החלפת עבודה תוכלו להגיש בכל אחת מ- 6 שנות המס לאחר השנה שבה החלפתם עבודות – גם אם אתם כבר לא עובדים באף אחת ממקומות העבודה בגינן אתם מבקשים את החזר המס

פקודת מס הכנסה מאפשרת לכל "אדם", כולל כל השכירים במדינת ישראל, לקבל החזר מס רטרואקטיבית בגין גביית יתר של מסים.

את החזר המס על שנים קודמות תקבלו בתוספת הצמדה וריבית שנתית של 4%.

מידע נוסף במדריך על אופן הגשת הבקשה להחזר מס רטרואקטיבית.

מדרגות מס הכנסה

מדרגות המס להכנסה מיגיעה אישית

הכנסה שנתית הכנסה חודשית (הכנסה שנתית חלקי 12, לצורך המחשה בלבד) שיעור המס
עד 77,400 ₪ עד 6,450 ₪ 10%
77,401- 110,880 ₪ 6,451- 9,240 ₪ 14%
110,881- 178,080 ₪ 9,241- 14,840 ₪ 20%
178,081- 247,440 ₪ 14,841- 20,620 ₪ 31%
247,441- 514,920 ₪ 20,621- 42,910 ₪ 35%
514,921- 663,240 ₪ 42,911- 55,270 ₪ 47%
663,241 ₪ ומעלה 55,271 ₪ ומעלה 50% *

מדרגות המס להכנסה שאינה מיגיעה אישית

הכנסה שנתית הכנסה חודשית (הכנסה שנתית חלקי 12, לצורך המחשה בלבד) שיעור המס
עד 247,440 ₪ עד 20,620 ₪ 31%
247,441- 514,920 ₪ 20,621- 42,910 ₪ 35%
514,921- 663,240 ₪ 42,911- 55,270 ₪ 47%
663,241 ₪ ומעלה 55,271 ₪ ומעלה 50%

נקודות זיכוי מס הכנסה

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה. אם יש לכם ילדים או שנישאתם, יתכן שמגיעות לכם עוד נקודות.

החלפת עבודה היא נקודת ציון משמעותית בעניין נקודות הזיכוי, מאחר ואתם מגישים טופס 101 עדכני למעסיק החדש שלכם. לכן חשוב לקרוא בעיון את המדריך שלנו על נקודות הזיכוי שעשויות להגיע לכם. ככל שאתם מגלים שבעבודה הקודמת הייתם זכאים לנקודות זיכוי שלא קיבלתם בפועל – תוכלו לבקש את שוויין באמצעות בקשה להחזר מס.

שימו לב: מלבד נקודות זיכוי, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

ניתן להיעזר בסימולטור לחישוב נקודות הזיכוי (בגין מצב משפחתי) וסימולטור לחישוב המס שינוכה על פיהן באתר רשות המסים.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

35 מקרים נוספים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד