החזר מס בגין עבודה היברידית ועבודה מהבית

המונח "הוצאה מוכרת" כבר מזמן לא שייך רק לעצמאים וכשהחוק מאפשר לכל "אדם" לנכות את ההוצאות מההכנסה - כמעט לכל שכיר מגיע החזר מס של אלפי שקלים

עובדים מהבית? המעסיק מאפשר לכם לעבוד במתכונת של עבודה היברידית? ייתכן מאוד שמגיע לכם החזר מס בגין עבודה מהבית.

שכירים רבים (מאוד) נוטים לחשוב שרק עצמאים יכולים ליהנות מהחזרי מס בשווי אלפי ואפילו עשרות אלפי שקלים, אך ההיפך הוא הנכון: דווקא לשכירים הכי קל לקבל החזרי מס. מסקרים שבוצעו לאורך השנים עולה כי רוב העובדים לא מממשים את זכויותיהם ברשויות המס והם משלמים בממוצע 8,000 שקל עודפים למס הכנסה מדי שנה.

אם גם אתם חלק מהסטטיסטיקה הזו, יש לנו בשורה עבורכם: פקודת מס הכנסה מאפשרת לכל עובד להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית עבור 6 השנים האחרונות. אז אם מגיע לכם החזר מס של 8,000 שקל לשנה, תוכלו להכפיל את זה פי 6 להחזר מס בסכום כולל של 48,000 שקל. לא שווה?

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

החזר מס בגין עבודה היברידית ועבודה מהבית

רוב העובדים בישראל סובלים מגביית יתר של מסים, מאחר והמעסיק מנכה מתלוש המשכורת שלהם את המס בחישוב חודשי, בעוד רשות המסים מחשבת את המס ברמה שנתית. כך לדוגמה, אם המשכורת שלכם החודש בגובה 10,000 שקל ינכה עבורכם המעסיק חלקי 12 מגובה המס שתידרשו לשלם ככל ותרוויחו 120,000 שקל לאורך שנת המס כולה. אך מה אם יצאתם לחל"ת במהלך השנה? ימי מחלה? החלפתם עבודות?. ישנן סיבות "טכניות" רבות שמשפיעות על כך שמתלוש המשכורת נגבה מס-יתר.

החזר מס נוסף שמגיע לעובד נובע מ"נקודות זיכוי" שהגיעו לו אך בהיעדר טופס 101 מעודכן הן לא חושבו בחישוב השכר. זה יכול להיות בגלל נישואין, ילדים, גירושין, נכות של בן משפחה, מגורים ביישוב מזכה, תואר אקדמי ועוד מגוון סיבות שמזכות אתכם בהטבות שוות אלפי שקלים ויותר בשנה.

לצד זאת, ישנן עוד עשרות הטבות מס לפלחים שונים מהאוכלוסייה, בהתאם לקריטריונים שונים. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

אבל אם יש סיבה נפוצה במיוחד להחזר מס מורחב לשכירים, זוהי ללא ספק העבודה מהבית. משבר הקורונה הרגיל רבים מאיתנו לעבוד מהבית – וגם לאחר שחזרנו לעבודה במשרד המשיך נוהג העבודה ההיברידית במקומות עבודה רבים.

עבודה היברידית מתקיימת כאשר חלק עובדים מהבית וחלק מהמשרד, או כאשר כולם עובדים בחלק בימי השבוע במשרד ובימים האחרים בבית, ויש גם שילובים כאלה ואחרים של שני המאפיינים.

סעיף 17 לפקודת מס הכנסה קובע את הניכויים המותרים על פי הפקודה, שאותם יש לנכות מההכנסה החייבת במס כיוון שהיו כרוכות בייצור ההכנסה: "לשם ברור הכנסתו החייבת של אדם ינוכו, זולת אם הניכוי הוגבל או לא הותר על פי סעיף 31, יציאות והוצאות שיצאו כולן בייצור הכנסה בשנת המס ולשם כך בלבד". בהתאם לכך, שכיר שעובד מהבית זכאי לנכות חלק מהוצאות הבית שלו ולקבל החזרי מס בגין הוצאות שהיו לו ונועדו לשם ייצור ההכנסה.

מאחר והוצאות אלו לא מנוכות בדרך כלל על ידי המעסיק שלנו בתלוש המשכורת, רוב העובדים מהבית הם חלק מנפגעי גביית יתר של מסים. הדרך לקבל את המסים האלו בחזרה היא באמצעות בקשה להחזר מס באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'.

הוצאות ביתיות עיקריות אשר ניתן לרשום כהוצאות מוכרות למשרד הביתי:

  • תשלום על שכר דירה (יחסי לחלק המשמש למשרד)
  • פחת על רכישת/ בניית הבית
  • אחוזים מסוימים מהמשכנתא
  • חלק מתשלומי הארנונה
  • חלק מהתשלומים על החשבונות החודשיים (לדוגמה: חשמל, מים, טלפון, גז וכמובן אינטרנט)
  • הוצאות הקשורות על הקמת ותחזוק המשרד (לדוגמה: ריהוט משרדי, ציוד עבודה, מחשב, תוכנות מתאימות ואפילו הוצאות הקשורות להדפסה)

למעשה, כל הוצאה שנדרשת לצורך העבודה שלכם מזכה אתכם בהחזר מס. המורכבות היא בהוכחה למס הכנסה כי זו אכן הייתה הוצאה הכרחית עבור העבודה. לכן חשוב לפצל ככל הניתן את החשבונות ולייצר הפרדה ברורה בין השימוש הביתי למשרדי.

במקרים בהם לא ניתן לפצל בין החשבונות (לדוגמה: חשבון חשמל או אינטרנט) ניתן לערוך השוואה בין סכום החשבונית בתקופה שלפני העבודה מהבית לתקופה שאחרי, ולבקש החזר מס עבור החלק היחסי של הפער במחיר.

שימו לב: מס הכנסה מכירים בהוצאה הביתית לצרכי מס רק במקרים שבהם מתקיימת הפרדה ברורה בין האזור שמשמש לעבודה לבין שאר חלקי הבית – וניתן להוכיח כי ההוצאה נזקפת להכנסה.

החזר מס עבודה מהבית

מחשבון החזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות'

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה לעובדים מהבית, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו נדרש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס למי שעובד מהבית, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

נקודות זיכוי מס הכנסה

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה. אם יש לכם ילדים או שנישאתם, יתכן שמגיעות לכם עוד נקודות.

שימו לב: מלבד נקודות זיכוי, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

ניתן להיעזר בסימולטור לחישוב נקודות הזיכוי (בגין מצב משפחתי) וסימולטור לחישוב המס שינוכה על פיהן באתר רשות המסים.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

35 מקרים נוספים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד