החזר מס בגיל פרישה – זכויות מס הכנסה לגמלאים

החזר מס בגיל פרישה הינו זכות בסיסית אשר מאפשרת לגמלאים לקבל עשרות אלפי שקלים שנגבו מהם ביתר ממס הכנסה • החזר מס לגמלאים - המדריך המקיף ביותר

למרות שהגיעו כבר לגיל פרישה, גמלאים עשויים להיות זכאים להחזרי מס משמעותיים במיוחד בסכומים שעשויים להצטבר לעשרות אלפי שקלים. החזר מס בגיל פרישה ניתן לגמלאים בהתאם למגוון רחב של זכויות מס הכנסה לגמלאים שלא מומשו על ידי הגמלאי.

הסיבות לזכאותם של גמלאים להחזר מס מגוונים כאמור, ונרחיב עליהם בהמשך המאמר.

מחשבון החזר מס לגמלאים של 'הירשוביץ 360'

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ 360' קל לשימוש ולא מצריך הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

פטור ממס הכנסה על קצבת הפנסיה

חלק משמעותי מקצבת הפנסיה אשר מועברת על ידי קרן הפנסיה לגמלאי עשוי להיות פטור ממס, כאשר לא פעם נגבים מהגמלאי מסים שהוא לא אמור לשלם. הדבר קורה בעיקר כאשר הגמלאי לא שכר את שירותיו של מתכנן פרישה מקצועי לצורך ביצוע קיבוע זכויות ברשויות המס.

גמלאי שמקצבת הפנסיה שלו נוכו תשלומי מס שהוא לא היה אמור לשלם, זכאי להחזר מס בגין תשלומים אלו למס הכנסה.

החזר מס הכנסה לגמלאים המקבלים שכר בנוסף לקצבה

גמלאי המקבל פנסיה, וממשיך להיות מועסק לאחר גיל הפרישה, נחשב כמי שמקבל הכנסה משתי מקורות ועליו לבצע תאום מס – אחרת ינוכה מהכנסתו המשנית מס הכנסה בשיעור המירבי (47%).

לאחר תום שנת המס אין אפשרות לבצע תיאום, אך אם שיעור המס שנוכה משכרו של העובד היה גבוה מהסכום שבו היה חייב על-פי החוק, ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים מתום שנת המס.

החזר מס לגמלאי שמשכיר את הדירה

בני 65 ומעלה שעוברים להתגורר בבית אבות ומשכירים את דירת מגוריהם זכאים לפטור ממס על הכנסות מהשכירות. הפטור ניתן על הכנסה שנתית מהשכירות בגובה של עד מחצית מהסכום שהם משלמים לבית האבות. ככל והפטור לא מומש, ניתן להגיש בקשה להחזר מס הכנסה לגמלאים ולקבל בחזרה את תשלומי המס ששולמו ביתר.

חשוב לציין כי ישנם מסלולי מיסוי נוספים בהשכרת דירות, ולעתים כדאי יותר לבחור במסלול שונה. לכן חשוב להתייעץ לפני בחירת המסלול עם מומחה מיסוי.

מסלולים נוספים במיסוי שכר דירה:

  • אם ההכנסה משכר הדירה לא עולה על 5,471 ₪ לחודש (נכון לשנת 2023) מלוא שכר הדירה עשוי להיות פטור ממס.
  • אם ההכנסה מדמי השכירות עולה על 5,471 ₪ (נכון לשנת 2023) ניתן לנצל את הפטור באופן חלקי או לנצל מסלול מס מופחת של 10% על מלוא דמי השכירות.

יצוין כי גמלאי שמוכר את דירתו לצורך מעבר לדיור מוגן בבית אבות זכאי גם הוא להטבות מס מיוחדות. ככל והן לא מומשו, ניתן להגיש בקשה להחזר מס לגמלאים.

החזר מס על ריבית מפיקדון או מתוכנית חיסכון

חוסכים שהם או בני זוגם נולדו לפני 1949 (או בלשון החוק: ב-01.01.2003 מלאו להם 55 שנה) זכאים להחזר המס ששילמו על הכנסות מריבית של פיקדון בבנק או תוכנית חיסכון, החל מגיל 67 (גיל פרישת חובה לנשים ולגברים).

חשוב לציין כי הבנקים מנכים את תשלום הריבית באופן אוטומטי במועד הפקדת התשואות לחשבון הבנק של הגמלאי, ולכן נדרש הגמלאי להגיש בקשה להחזר מס

תקרות החזר מס לגמלאים חוסכים שהם או בן/בת זוגם נולדו לפני 1949 (נכון לשנת 2023)

  • אם ההכנסה מהריבית בשנת המס 2023 לא עלתה על 14,520 ₪ החוסכים יקבלו חזרה את כל המס ששילמו על הריבית.
  • אם ההכנסה מהריבית באותה שנה עלתה על 14,520 ₪ הם יקבלו החזר חלקי על המס ששילמו. ההחזר יהיה בגובה המס ששילמו על 14,520 ₪. את המס ששילמו על יתרת הריבית מעל סכום זה הם לא יקבלו חזרה.

תקרות החזר מס לגמלאים חוסכים שהם או בן/בת זוגם נולדו לפני 1949 (נכון לשנת 2023)

  • אם ההכנסה מהריבית בשנת המס 2023 לא עלתה על 17,760 ₪ החוסכים יקבלו החזר של כל המס ששילמו על הריבית.
  • אם ההכנסה מהריבית באותה שנה עלתה על 17,760 ₪ הם יקבלו החזר חלקי על המס ששילמו. ההחזר יהיה בגובה המס ששילמו על 17,760 ₪. את המס ששילמו על יתרת הריבית מעל סכום זה הם לא יקבלו חזרה.

החזר מס בגין החזקת הגמלאי במוסד

גם ילדיו ובן זוגו של הגמלאי עשויים להיות זכאים להחזר מס, וזאת במידה ונשאו בעול אחזקת הגמלאי במוסד.

במקרה כזה, הם עשויים להיות זכאים להחזר מס בגין החזקת הורה או בן זוג במוסד.

בכל הנוגע לבן הזוג, הוא עשוי להיות זכאי גם לנקודת זיכוי נוספת בגין אחזקת בן זוג. מידע נוסף במדריך שערכנו בנושא נקודות זיכוי מס הכנסה.

החזר מס לגמלאים בעלי נכות רפואית

בגיל מבוגר עולה הסבירות להתרחשותם של אירועים רפואיים חמורים, ובכלל זה מקרים רבים המזכים בהכרה של הגמלאי כנכה לצמיתה. ככל ומחלה קשה גרמה לכך שלגמלאי נקבעו אחוזי נכות של 89% או יותר, ייתכן שהוא זכאי לפטור ממס הכנסה המוענק לנכים ובני זוגם.

ככל ופטור זה לא מומש יכול הגמלאי להגיש בקשה להחזר מס על כל תשלומי המס ששילם ב-6 השנים האחרונות – רטרואקטיבית.

החזר מס בגיל פרישה
החזר מס בגיל פרישה (צילום: unsplash)

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ 360'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ 360' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ 360' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

הניסיון הרב שצברנו בתכנון פרישה מאפשר לנו לראות את תיק המס של הגמלאי מזווית ייחודית, אשר מאפשרת לנו למקסם עבורו את סכום החזר המס שהוא זכאי לו.

36 מקרים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ 360' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ 360'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד