החזר מס הכנסה לאישה אחרי חופשת לידה

נולד לכם תינוק/ת בשנים האחרונות? מזל טוב! ייתכן שמגיע לכם החזר מס בשווי מצטבר של עד עשרות אלפי שקלים • הכל על החזר מס אחרי חופשת לידה

החזר מס אחרי חופשת לידה: עובדת שכירה שיצאה לחופשת לידה עשויה להיות זכאית להחזר מס הכנסה בשנת המס שלאחר שנת הלידה.

גובה ההחזר יכול להגיע לאלפי שקלים.

ניתן לבקש החזר עד 6 שנים לאחר תום שנת המס שבגינה מתבקש ההחזר.

הזכאות להחזר נובעת מכך שלפני יציאתה לחופשת הלידה נוכו משכרה של העובדת סכומי מס הכנסה גבוהים מהסכומים שהייתה צריכה לשלם, משום שלא נלקחו בחשבון הנתונים הבאים:

  • החודשים בהם שהתה בחופשת לידה ובהם שולמו לה דמי לידה נמוכים משכרה המקורי.
  • נקודות הזיכוי ממס הכנסה, אשר להן זכאית עובדת בשנת הלידה.

עובדת שחזרה מחופשת לידה זכאית ל-1.5 נקודות זיכוי (שיכולות להקנות החזר של עד 4,014 ₪ בשנה, נכון לשנת 2022), ובמקרה של אם יחידנית היא עשויה להיות זכאית לעד 4 נקודות זיכוי (אשר יכולות להקנות החזר של עד 10,704 ₪, נכון לשנת 2022). נקודות הזיכוי מוענקות בפועל רק אחרי הלידה אבל מעניקות הטבת מס רטרואקטיבית לכל השנה, גם עבור החודשים שלפני הלידה.

גם עובדת שלא חזרה לעבודה אחרי חופשת הלידה, או עובדת שחזרה לעבודה בשנת המס שאחרי הלידה, זכאית להטבה זו.

החזר המס מבוצע ישירות לחשבון הבנק של העובדת, בתוך שנה מיום שנערכה שומה (לאחר שהוגשה הבקשה להחזר), או בתוך שנתיים מתום השנה שבה שולם המס, לפי המועד המאוחר מבניהם.

להחזר המס מתווספים הפרשי הצמדה וריבית של 4% לשנה.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

דחיית נקודות זיכוי לשנת המס הבאה

הטיפ הבא חשוב במיוחד, מאחר ורוב הנשים מכניסות בשנת הלידה שכר נמוך מהותית לעומת ההכנסה בשנה רגילה.

עובדת שמבקשת החזר מס בעבור נקודות זיכוי שלא נוצלו, יכולה לבקש לדחות את ניצול נקודת זיכוי אחת מתוך הנקודות, אשר להן היא זכאית, לשנת המס הבאה. במקרה שבשנת הלידה הכנסתה השנתית של היולדת הייתה נמוכה יחסית, ולא אפשרה את ניצול נקודות הזיכוי במלואן, יתכן שישתלם ליולדת לדחות נקודה אחת לשנה הבאה.

באותו אופן, עובדת שחזרה לעבודה בשנת הלידה ומעדכנת את טופס 101, יכולה לבקש לדחות ניצול של נקודת זיכוי אחת.

אבות שנולד להם ילד זכאים להחזר מס אם לא הספיקו לעדכן את טופס 101 בשנת הלידה (גם אם בעצמם לא יצאו לחופשת לידה). במקרה שיצאו בעצמם לחופשת לידה וחזרו לעבודה רק לאחר תום שנת המס או לא חזרו כלל לעבוד, הם יהיו זכאים להחזר (בדומה לזכאות של עובדת) גם אם עדכנו את טופס 101 לפני צאתם לחופשת הלידה.

נקודות זיכוי מס הכנסה אחרי חופשת לידה

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה. אם יש לכם ילדים או שנישאתם, יתכן שמגיעות לכם עוד נקודות.

שימו לב: מלבד נקודות זיכוי, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

אחד המקרים הנפוצים של זכאות להחזר מס הינו מקרה של לידה. רוב ההורים טרודים במשך תקופה ארוכה סביב הלידה והתינוק המתוק ושוכחים לחלוטין מזכויות המס שלהם. לעתים מדובר בעדכון רטרואקטיבי של כמה שנים אחורה ובסכומים מצטברים של עשרות אלפי שקלים לשני בני הזוג יחד. לכן חשוב מאוד לבחון את הזכאות להחזר מס בגין אי-מימוש נקודות הזיכוי שלכם.

ניתן להיעזר בסימולטור לחישוב נקודות הזיכוי (בגין מצב משפחתי) וסימולטור לחישוב המס שינוכה על פיהן באתר רשות המסים.

מחשבון החזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות'

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה אחרי חופשת לידה, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו נדרש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס אחרי חופשת לידה בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

35 מקרים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד