החזר מס להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים עשויים להיות זכאים להחזר מס של עשרות אלפי שקלים. מדובר בהטבות מס משמעותיות אשר חלות על כל ההכנסות, לרבות מס רווחי הון ומס שבח מקרקעין

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים עשויים להיות זכאים להטבות מס משמעותיות.

מס הכנסה מעניק 2 נקודות זיכוי להורים לילדים עם מוגבלות. בחלק מהמקרים הזכאות נשארת גם אם הילד הפך לבוגר מעל גיל 18.

שווי ההטבה הוא 5,352 ₪ לשנה ו-446 ₪ לחודש (נכון לשנת 2022).

אם אתם מקבלים גמלת ילד נכה, באפשרותכם לבקש את ההטבה ישירות דרך המעסיק, באמצעות עדכון טופס 101. אם שכחתם לבקש מהמעסיק, או שאינכם מקבלים גמלת ילד נכה, או שלא מימשתם את מלוא ההטבה בהיעדר שכר גבוה אך שילמתם מסים גבוהים אחרים – באפשרותכם לקבל את ההטבה באמצעות בקשה להחזר מס.

את הבקשה להחזר מס להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ניתן להגיש רטרואקטיבית על כל אחת משש השנים האחרונות.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

מחשבון החזר מס אונליין להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו דורש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים

מי זכאי להטבות מס בגין ילדים עם מוגבלות?

הטבות המס להורים לילדים עם מוגבלות ניתנות למי שילדיו עונים על אחד מהמצבים הבאים:

 • פיגור שכלי קשה / הפרעות נפשיות – יש להם מוגבלות שכלית התפתחותית בהתאם לאבחון של נוירולוג או רופא מומחה להתפתחות הילד.
 • שיתוק / ריתוק באופן קבוע למיטה – הם אובחנו על-ידי נוירולוג או רופא מומחה בהתפתחות הילד כמשותקים באחת מגפיהם, או שרופא הצהיר כי הם נולדו בלי אחת מגפיהם או שאחת מגפיהם נכרתה.
 • ריתוק באופן קבוע למיטה –
 • עיוורון – הם אובחנו כעיוורים על-ידי רופא עיניים.
 • חירשות – הם אובחנו כחירשים על ידי רופא אוזניים.
 • אילמות – הם אובחנו כאילמים על ידי רופא מומחה.
 • אוטיזם (או על הרצף האוטיסטי) – יש להם עיכוב התפתחותי, הם הופנו על-ידי ועדת זכאות ואפיון/ועדת השמה לשירותי חינוך מיוחדים והם לומדים במסגרת של החינוך המיוחד או במסגרת רגילה עם "סל אישי" (הזכאות לא חלה כאשר הילדים לומדים עם סיוע במסגרת "סל מוסדי"). הזכאות תהיה תקפה עד לסיום הלימודים.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

בכל אחד מהמקרים הללו ישנה זכאות להטבת המס הניתנת להורים לילדים עם מוגבלות, בהצגת מסמכי סימוכין מרופא מומחה בלבד.

הורים המקבלים גמלת ילד נכה עשויים להיות זכאים להטבת המס הזו גם ללא הצגת מסמכים רפואיים.

את הבקשה להטבת המס צריך להגיש בכל שנה מחדש.

הורים לילדים הסובלים מלקות למידה גם עשויים להיות זכאים להטבות מס.

נקודות זיכוי מס הכנסה להורים לילדים נטולי יכולת

נקודות זיכוי מקטינות את גובה מס ההכנסה שצריכים לשלם, ולכל היותר עד למצב שבו גובה המס הנדרש הוא אפס. לכן הן מועילות רק למי שגובה החיוב שלהם במס מגיע לערך נקודות הזיכוי שהם זכאים להן.

מי שלפי גובה הכנסתם לא חייבים לשלם מס הכנסה כלל (למשל אם גובה מס ההכנסה שלהם מתקזז עם נקודות זיכוי אחרות שלהן הם זכאים), לא יוכלו ליהנות מנקודות הזיכוי הנוספות שהם זכאים להן.

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה.

חשוב לשים לב אם נקודות הזיכוי שלכם מקטינות רק את גובה המס מעבודה (יגיעה אישית) או שאין משפיעות על כלל ההכנסות. כך לדוגמה, נקודות זיכוי ממס הכנסה הניתנות להורים בגין ילדים בעלי צרכים מיוחדים ניתנות על כלל ההכנסות שחייבות במס. כלומר, גם אם המשכורת שלכם נמוכה, אבל שילמתם מס שבח בגין מכירת דירה או מס רווחי הון בגין השקעות בשוק ההון – מגיע לכם החזר מס.

שימו לב: מלבד נקודות הזיכוי הניתנות להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

ניתן להיעזר בסימולטור לחישוב נקודות הזיכוי (בגין מצב משפחתי) וסימולטור לחישוב המס שינוכה על פיהן באתר רשות המסים.

החזר מס רטרואקטיבית להורים לילדים נטולי יכולת

פקודת מס הכנסה מאפשרת לכל "אדם", כולל כל השכירים במדינת ישראל, לקבל החזר מס רטרואקטיבית בגין גביית יתר של מסים.

בהתאם לכך, אם מגיע לכם החזר מס של 5,352 ש"ח עבור כל אחת משש שנות האחרונות, יעמוד סכום החזר המס להורים לילדים נטולי יכולת על סכום מצטבר של 32,112 ש"ח לפני הצמדה למדד ותוספת של 4% עבור כל שנה שחלפה.

מידע נוסף במדריך על אופן הגשת הבקשה להחזר מס רטרואקטיבית.

הטבות מס להורים לילד עם מוגבלות שהפך לבוגר

הורים לילדים מעל גיל 18 זכאים להטבה זו אם לילדים נקבעה דרגת אי כושר השתכרות לצמיתות בשיעור של 74% לפחות, או שמתקיימים כל שלושת התנאים הבאים:

 1. הילדים עונים על אחד מאלה:
  הם אובחנו על-ידי נוירולוג כמשותקים באחת מגפיהם, או שרופא הצהיר כי נולדו בלי אחת מגפיהם או שאחת מגפיהם נכרתה.
  הם בעלי תעודת עיוור / לקוי ראייה.
  ועדת אבחון של משרד הרווחה איבחנה אותם כבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית.
 2. הם סמוכים לשולחן הוריהם, כלומר לא יצאו מחזקת ההורים.
  גם מי שמתגוררים מחוץ לבית ההורים (במסגרות דיור כגון הוסטלים או דירות בקהילה) יכולים להמשיך ולהיחשב כ"סמוכים לשולחן ההורים".
  בוגרים "נטולי יכולת" שנישאו לבני זוג שגם הם "נטולי יכולת" ועדיין תלויים בהורים עשויים להיחשב כ"סמוכים על שולחן ההורים" על-פי שיקול דעת פקיד השומה ובהתאם לנסיבות.
 3. הם עומדים במבחן הכנסות:
  אם הם ללא בן/בת זוג, כלל הכנסותיהם (כולל הכנסות פטורות ממס) לא עלו על 173,000 ₪ בשנה (נכון ל-2022).
  אם יש להם בן/בת זוג, כלל ההכנסות של שני בני הזוג לא עלו על 277,000 ₪ בשנה (נכון ל-2022).

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

35 מקרים נוספים אשר מזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד