החזר מס לעולים חדשים

עולים חדשים ואזרחי ישראל שהיו תושבי חוץ במשך עשור זכאים להחזר מס שעשוי להצטבר לסכום כולל של עשרות עד מאות אלפי שקלים, בהתאם להיקף הנכסים וההכנסות שלהם

החזר מס לעולים חדשים: עולים חדשים זכאים לסל הטבות סוציאליות מהמדינה לצורך הסיוע בקליטתם בישראל. סל ההטבות כולל בין היתר הטבות מיסוי בדמות נקודות זיכוי ממס הכנסה בשנותיהם הראשונות בארץ.

הטבה זו ניתנת על כלל ההכנסות שחייבות במס (ולא רק על הכנסה מיגיעה אישית) לכל עולה חדש לישראל ולכל מי שהוא "תושב חוזר ותיק" כהגדרת החוק. תושב חוזר ותיק הוא מי ששב לישראל לאחר 10 שנים לפחות של תושבות חוץ.

גם תושבים חוזרים אחרים זכאים להטבות מס, עליהן תוכלו לקרוא בהרחבה במדריך הזה.

מחשבון החזר מס אונליין לעולים חדשים

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין לעולים חדשים.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו דורש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

נקודות זיכוי מס הכנסה לעולים חדשים

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה. אם יש לכם ילדים או שנישאתם, יתכן שמגיעות לכם עוד נקודות.

שימו לב: מלבד נקודות זיכוי, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

כך לדוגמה, זכאי כל עולה חדש למדינת ישראל לנקודות זיכוי נוספות במס הכנסה במשך 42 או 54 חודשים ממועד קבלת תעודת העלייה, בהתאם למועד העלייה לארץ.

שווי ההטבה נע בין 669 ₪ ל-223 ₪ בממוצע לחודש (כאשר הזיכוי מחושב באופן שנתי) נכון לשנת 2022.

נקודות זיכוי מקטינות את גובה מס ההכנסה שצריכים לשלם, ולכל היותר עד למצב שבו גובה המס הנדרש הוא אפס. לכן הן מועילות רק למי שגובה החיוב שלהם במס מגיע לערך נקודות הזיכוי שהם זכאים להן.

נקודות זיכוי מס הכנסה למי שעלו לארץ לפני 2022

מי שעלו לארץ לפני 2022 זכאי להטבה במשך 42 החודשים הראשונים ממועד העלייה, בשיעורים דלהלן:

  • במשך כל אחד מ-18 החודשים הראשונים מאז עלייתם זכאים העולים ל-1/4 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 669 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).
  • במשך כל אחד מ-12 החודשים הבאים זכאים העולים ל-1/6 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 446 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).
  • במשך כל אחד מ-12 החודשים הנותרים זכאים העולים ל-1/12 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 223 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).

מניין 42 החודשים מתחיל עם קבלת תעודת עולה, ונמשך ברציפות גם כאשר לעולה אין הכנסה, כלומר אם במשך 42 החודשים לא הייתה לעולה הכנסה, לא יהיה ניתן לנצל יותר את ההטבה.

מי שעלו לארץ והתגייסו לצה"ל או החלו ללמוד במוסד על תיכוני לפני שהשלימו 42 חודשים בארץ, יוכלו ליהנות מההטבה לאחר שחרורם מצה"ל או לאחר סיום לימודיהם.

נקודות זיכוי מס הכנסה למי שעלו לארץ בשנת 2022 ולאחר מכן

מי שעלו לארץ בשנת 2022 ולאחר מכן זכאי להטבה במשך 54 החודשים הראשונים ממועד העלייה, בשיעורים דלהלן:

  • במשך כל אחד מ-12 החודשים הראשונים מאז עלייתם זכאים העולים ל-1/12 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 223 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).
  • במשך כל אחד מ-18 החודשים הבאים זכאים העולים ל-1/4 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 669 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).
  • במשך כל אחד מ-12 החודשים הבאים זכאים העולים ל-1/6 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 446 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).
  • במשך כל אחד מ-12 החודשים הנותרים זכאים העולים ל-1/12 נקודת זיכוי שנתית (כלומר בממוצע 223 ₪ לכל חודש, נכון לשנת 2022).

מניין 54 החודשים מתחיל עם קבלת תעודת עולה, ונמשך ברציפות גם כאשר לעולה אין הכנסה, כלומר אם במשך 54 החודשים לא הייתה לעולה הכנסה, לא יהיה ניתן לנצל יותר את ההטבה.

מי שעלו לארץ והתגייסו לצה"ל או החלו ללמוד במוסד על תיכוני לפני שהשלימו 54 חודשים בארץ, יוכלו ליהנות מההטבה לאחר שחרורם מצה"ל או לאחר סיום לימודיהם.

בחירת שנת הסתגלות

למעוניינים בכך, ניתן לבקש תקופת הסתגלות של שנה מיום ההגעה לישראל, שתאפשר ליחיד לבחור לא להיחשב כתושב ישראל למטרות מס במהלך תקופה זו.

את הבקשה לשנת ההסתגלות יש להגיש בתוך 90 יום מיום ההגעה לישראל, ההטבות במס יחלו לאחר סיום התקופה.

מימוש הזכות לשנת הסתגלות מסייעת במימוש מקסימלי של נקודות הזכות לעולה חדש, מאחר ובדרך כלל ההכנסות בשנת העלייה לארץ נמוכות מאוד ואין באמת יכולת ליהנות מנקודות הזיכוי במלואן.

מידע נוסף תמצאו באתר רשות המסים.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

החזר מס רטרואקטיבית לעולים חדשים

העלייה לארץ כרוכה באינספור התמודדויות ועל כן נוטים מרבית העולים החדשים לשכוח ממימוש זכויותיהם ברשויות המס. גם אם בתלוש המשכורת חישב המעסיק את נקודות הזיכוי, הם בדרך כלל משלמים מס על הכנסות רווחי הון, הכנסות מריבית על פיקדונות בנקאיים, הכנסות מנדל"ן ועוד.

עולים חדשים זכאים גם לפטור ממס על רווחי הון שנוצרו כתוצאה ממכירת נכסים מחוץ לישראל, אותן רכשו כאשר חיו בחו"ל טרם עלייתם לארץ. הפטור ניתן לתקופה של 10 שנים ממועד קבלת תעודת העולה ורווחים שיווצרו בתום אותן 10 שנים יחויבו רק על הרווח שנוצר מיום תום הפטור עד ליום מכירתם.

חשוב לדעת כי פקודת מס הכנסה מאפשרת לכל עולה חדש להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית 6 שנים אחורה. כך, גם אם לא ידעתם בעבר, תוכלו לבקש כעת החזר מס עבור כל השנים שחלפו – עד 6 שנים אחורה.

להחזר מס הכנסה שמגיע לכם מתווסף ריבית שנתית של 4%, כך שאם לדוגמה מגיע לכם החזר מס של 15,000 שקל, תקבלו עבור כל שנה שחלפה תוספת של ריבית בגובה 600 שקל.

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

35 מקרים נוספים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד