החזר מס הכנסה בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי

יש לכם קרוב משפחה במוסד סיעודי? ייתכן שמגיע לכם החזר מס של אלפי שקלים עבור כל אחת משנות המס האחרונות - עשרות אלפי שקלים במצטבר

יש לכם קרוב משפחה במוסד סיעודי? ייתכן מאוד שמגיע לכם החזר מס של אלפי שקלים. סעיף 44 לפקודת מס הכנסה קובע כי מי שמשלם עבור הטיפול של קרוב משפחה (ילד, בן/בת זוג, הורה) במוסד סיעודי זכאי להחזר מס שעשוי לעמוד על אלפי שקלים בכל שנת מס.

ההטבה ניתנת על כלל ההכנסות שחייבות במס, ולא רק על הכנסה מיגיעה אישית. בהתאם לכך, גם מי שמשכורתו נמוכה יחסית אך יש לו הכנסות גבוהות ממקורות אחרים כמו השקעות בשוק ההון או מהשכרת נדל"ן שבבעלותו, זכאי להחזר מס משמעותי בגין החזקת קרוב משפחה במוסד סיעודי.

הזיכוי הוא בשיעור 35% מההפרש בין הסכום ששולם עבור שהיית הקרוב במוסד לבין 12.5% מההכנסה החייבת של מבקשי הזיכוי.

לדוגמה:

בשנת 2021 שילמתם 70,000 שקל עבור החזקת קרוב משפחה במוסד.

הכנסתכם החייבת במס באותה שנה הייתה 200,000 שקל.

12.5% מההכנסה החייבת הם 25,000 שקל.

החזר המס שמגיע לכם בגין החזקת קרוב משפחה במוסד הוא 17,500 שקל עבור כל אחת משש השנים האחרונות 35% X ‏ (25,000 – 70,000).

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

החזר מס הכנסה עבור החזקת הורה או בן זוג במוסד

הזכאות להחזר מס הכנסה בגין החזקת אורה או בן/בת זוג במוסד סיעודי הינה אך ורק לקרוב המשפחה שמשלם למוסד, ורק לבן משפחה אחד. לכן חשוב מאוד כחלק מתכנון המס להחליט לגבי זהות מי מבני המשפחה שיגבה את חלק התשלום משאר בני המשפחה ויעביר בעצמו את מלוא התשלום למוסד.

ההטבה ניתנת לתושבי ישראל שמנוכה מהכנסותיהם מס הכנסה והם עונים על התנאים הבאים:

  • יש להם בן/בת זוג או הורה משותק/ת לחלוטין, מרותק/ת באופן קבוע למיטה, עיוור/ת או בלתי שפוי/ה.
  • הם שילמו עבור ההחזקה של קרוב/ת המשפחה במוסד סכום שעולה על 12.5% (1/8) מהכנסתם החייבת במס באותה שנה.

הזיכוי מותנה בכך שהקרובים ששוהים במוסד עונים על מבחן הכנסות:

  • אם הם ללא בן/בת זוג, כלל הכנסותיהם, לרבות הכנסות פטורות ממס, לא עלו על 173,000 ₪ בשנה (נכון ל-2022).
  • אם יש להם בן/בת זוג, כלל ההכנסות של שני בני הזוג, לרבות הכנסות פטורות ממס, לא עלו על 277,000 ₪ בשנה (נכון ל-2022).

על מנת ליהנות מהטבת המס הזו יש לצרף לבקשה להחזר מס חשבוניות מקור או אישור ממחלקת הרווחה על הסכומים ששולמו עבור ההשתתפות במימון הדיור מחוץ לבית.

במקרים מסוימים יידרש גם טופס 127 – תעודה רפואית עם פרטים רפואיים, אבחנה ברורה ומדויקת בעברית והתאריך שהחל ממנו האבחנה בתוקף. את הטופס צריך למלא רופא מומחה (נוירולוג, רופא התפתחותי, פסיכיאטר). מקבלי קצבת נכות כללית/גמלת ילד נכה לא נדרשים להגיש טופס זה.

חשוב לציין שניתן להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית 6 שנים אחורה. כך שגם אם לא ידעתם לבקש את ההחזר בשנים קודמות, אתם יכולים להזכות בגינן כעת. הסבר מורחב ניתן לקרוא במדריך המורחב שלנו על החזר מס רטרואקטיבית.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

מחשבון החזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות'

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה עבור מי שמחזיק קרוב משפחה במוסד סיעודי, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו נדרש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו. שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

35 מקרים נוספים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר
*המאמרים באתר 'הירשוביץ פתרונות' לא מפרטים את כל התנאים, הסייגים וההוראות החלים על המוצרים והשירותים נשואי המאמרים והם מוצגים באופן כללי בלבד, ובהתאם למידע שהתקבל מהגופים המוסדיים נכון למועד פרסום המאמר. אין להסתמך על המידע באתר בעת קבלת החלטה או ביצוע פעולה, מבלי לאמת את נכונות המידע מול נציג מורשה מטעם 'הירשוביץ פתרונות'.

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד