החזר מס הכנסה למשפחות חד הוריות

"הורה אחד" זכאי להטבות מס למשפחות חד הוריות. אם לא מימשתם את הזכות הזו תוכלו להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית למשפחות חד הוריות בסכום מצטבר של עד 16,056 שקל בתוספת ריבית שנתית של 4%

אמהות ואבות שהם "הורה אחד" זכאים לנקודת זיכוי אחת על הכנסה מיגיעה אישית בגין גידול ילדיהם (ללא קשר למספר הילדים). אם אתם "הורה אחד" ולא קיבלתם נקודות זיכוי ביכולתכם להגיש בקשה להחזר מס הכנסה למשפחות חד הוריות.

הטבת המס הזו שווה 2,676 ₪ לשנה ו-223 ₪ לחודש (נכון לשנת 2022) וזכאים לה הורים לילד שהורהו השני אינו בחיים או שזהותו של ההורה השני אינה רשומה במרשם האוכלוסין.

על פי נתוני הלמ"ס שפורסמו ביום המשפחה 2022, כ-12% מכלל המשפחות עם ילדים עד גיל 17, הן משפחות חד-הוריות (כ-137 אלף). כך שבהחלט מדובר באוכלוסיית זכאים לא קטנה.

אם אתם הורים יחידים במשפחה בשל גירושין, אתם זכאים להטבת מס דומה שבגינה תוכלו להגיש בקשה להחזר מס להורים גרושים.

יכול להיות שמגיע לך כסף

כבר בדקת? אולי מגיע לך החזר מס?

נקודות זיכוי מס הכנסה למשפחות חד הוריות

תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם.

הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כששווי נקודה, נכון ל-2022 הוא 223 ₪ לחודש, שהם 2,676 ₪ לשנה שלמה. אם יש לכם ילדים או שנישאתם, יתכן שמגיעות לכם עוד נקודות.

שימו לב: מלבד נקודות זיכוי, קיימים זיכויים שונים ממס הכנסה, כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות. תוכלו למצוא מידע על הזיכויים הנוספים במרכז המידע של 'הירשוביץ פתרונות'.

אחד מהזיכויים האלה הוא גם הזיכוי במס הכנסה ל"הורה אחד" לילד שהורהו השני אינו בין החיים, או שאינו רשום במרשם האוכלוסין.

מדובר בנקודת זיכוי שניתנת להורה בנוסף לנקודות הזיכוי האחרות שמוענקות להם בגין כל ילד. שווי ההטבה הזו 2,676 ₪ לשנה ו-223 ₪ לחודש (נכון לשנת 2022).

נקודות זיכוי מקטינות את גובה מס ההכנסה שצריכים לשלם, ולכל היותר עד למצב שבו גובה המס הנדרש הוא אפס. לכן הן מועילות רק למי שגובה החיוב שלהם במס מגיע לערך נקודות הזיכוי שהם זכאים להן.

מי שלפי גובה הכנסתם לא חייבים לשלם מס הכנסה כלל (למשל אם גובה מס ההכנסה שלהם מתקזז עם נקודות זיכוי אחרות שלהן הם זכאים), לא יוכלו ליהנות מנקודות הזיכוי הנוספות שהם זכאים להן.

אם לפי גובה הכנסתם הם נדרשים לשלם מס הכנסה, אך בשיעור נמוך מערכן של נקודות הזיכוי, הם יוכלו לנצל רק חלק מנקודות הזיכוי עד שגובה המס שיחויבו בו יהיה אפס.

מי שהיה "הורה אחד" רק בחלק מהשנה, לדוגמה בשנת פטירת ההורה השני או בשנת הנישואין השניים, זכאי להטבה זו באופן יחסי לתקופה שבה היה "הורה אחד" בשנה זו.

לצורך מימוש נקודות הזיכוי יש למלא טופס 101 ולמסור אותו למעסיק בתחילת שנת המס.

מי שמתחילים לענות על תנאי הזכאות להטבה במהלך השנה אחרי שכבר הגישו טופס 101 (למשל בעקבות לידת תינוק או פטירת ההורה השני), ימלאו מחדש את הטופס ויעדכנו את הפרטים.

אם חלפה שנת המס, באפשרותכם להגיש בקשה להחזר מס.

ניתן להיעזר בסימולטור לחישוב נקודות הזיכוי (בגין מצב משפחתי) וסימולטור לחישוב המס שינוכה על פיהן באתר רשות המסים.

נרשמים לרשימת התפוצה ונשארים מעודכנים

הצטרפו לעשרות אלפים שנהנים מתוכן מקצועי ואיכותי עם ערך אמיתי בהתאמה אישית

החזר מס רטרואקטיבית למשפחות חד הוריות

משפחה חד הורית מתמודדת בדרך כלל עם רשימת מטלות עמוסה פי כמה מאשר משפחה רגילה, כאשר בנוסף להתמודדות עם המטלות השוטפות ישנן לא מעט משימות בירוקרטיות ואחרות הקשורות לאופי המשפחה והיותה חד הורית – וכל זה כאשר כוח האדם ליישום רשימת מטלות ארוכה זו נחות משמעותית מאשר במשפחה רגילה אשר הורה שני משתתף ביישומן.

המציאות הזו גורמת למשפחות חד הוריות רבות לפספס את מימוש הזכויות שלהם ברשויות המס ומשרדי ממשלה אחרים, כאשר עד שמתפנים לטפל בעניין מתגלה כי מאוחר מדי.

לא כן במס הכנסה. החוק מאפשר לכל שכיר להגיש בקשה להחזר מס עבור זכויותיו במס הכנסה ב-6 השנים האחרונות, גם אם שכח לעדכן את טופס ה-101 שהגיש למעסיק שלו. הגשת בקשה להחזר מס רטרואקטיבית שווה לכל משפחת "הורה אחד" עד 16,056 שקל (נכון לשנת 2022), ככל ונמצא כי ההורה זכאי להטבה זו לאורך 6 השנים האחרונות וכי שילם מס מצטבר בסכום הנ"ל או מעבר לכך.

לסכום הזה מתווסף גם ריבית שנתית של 4% שהמדינה מוסיפה ל"חוב" שלה כלפינו, לאחר שגבתה מאיתנו מס עודף, כך שבפועל החזר המס עשוי להיות גבוה עוד יותר.

כך לדוגמה, אם מגיע לנו החזר מס של 15,000 שקל, יתווסף לסכום הזה כל שנה גם ריבית של 600 שקל מדי שנה.

ככל ולא נשכיל לבקש החזר מס תוך 6 שנים, נאבד את הזכאות להחזר המס הנ"ל וכך גם את הריבית שהצטברה לטובתנו בקופת המדינה.

מחשבון החזר מס אונליין למשפחות חד הוריות

על מנת להקל את תהליך בדיקת הזכאות להחזר מס הכנסה למשפחות חד הוריות, פיתחנו מחשבון ייעודי לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

מחשבון בדיקת זכאות להחזר מס למשפחות חד הוריות אונליין של 'הירשוביץ פתרונות' הוא קל לשימוש ואינו נדרש הקלדה ידנית של מידע, מלבד מענה על תשובות ב"כן" ו"לא", לצד בחירה באפשרות אחת מתוך רשימה.

שימו לב כי המחשבון נועד אך ורק למי שהכנסתו החייבת במס גבוהה מ- 96,000 שקל ברוטו בשנה (מעל 8,000 שקל ברוטו בחודש ממוצע). אם הכנסתכם נמוכה מסכום זה, או שאינכם משלמים מס הכנסה – אין סיבה למלא את השאלון מאחר ולא מגיע לכם החזר מס.

יצוין כי המחשבון אינו משקלל את כלל הפרמטרים המזכים בהחזר מס למשפחות חד הוריות, אותם תוכלו לחשב באמצעות מומחה מיסוי לאחר שהבדיקה הראשונית של המחשבון תספק את האינדיקציה לכך שקיים בסיס לבחינת הזכאות המורחבת.

החזר מס הכנסה באמצעות 'הירשוביץ פתרונות'

אנו מאמינים שמגיע לכם ליהנות מהטוב ביותר בכל נושא כלכלי, ולכן צירפנו לשורותינו את מיטב המומחים בענייני המס, להם ניסיון רב במימוש זכויות שכירים ועצמאים ברשויות המס בישראל.

מחלקת מימוש הזכויות של 'הירשוביץ פתרונות' משלימה את שאר המחלקות ומספקת ללקוחות 'הירשוביץ פתרונות' מעטפת מלאה הכוללת את מיצוי הזכויות ברשויות המס לצד מיצוי הזכויות בחברות הביטוח ומיטוב ביצועי פוליסות החיסכון וההשקעה.

כמי שמלווים למעלה מ- 30,000 לקוחות מכל הסקטורים, החל מגופים וחברות גדולות ועד ללקוח הפרטי הקטן, אנו רואים בסוגיית המיסוי כקריטית להצלחתם הכלכלית של לקוחותינו.

שילובם של מומחי מיסוי בחטיבה הפיננסית שלנו מסייעת לחוסכים ולמשקיעים שאנו מלווים לבחור את המוצר הנכון ביותר עבורם ובכך להזניק את שיעור התשואה נטו לאחר הוצאות. כאשר במקביל אנו דואגים להחזרי מס של אלפי שקלים ללקוחות רבים נוספים.

פעמים רבות נישומים ניגשים לבצע החזר מס בעצמם ומתברר שהם חייבים במס. במקרה זה לא תוכלו לחזור בכם ולטעון שאתם לא רוצים כעת החזר מס, אלא תאלצו לשלם את חבות המס שנוצרה לכם בשנת מס מסוימת. לכן, חשוב מאוד להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות המומחים שלנו ולא באופן עצמאי.

35 מקרים נוספים המזכים בהחזר מס הכנסה

הגעת עד לכאן? כנראה שזה בול בשבילך!
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר

ישר לאימייל

רק מה שמעניין אותך

בלי דואר זבל
לא נעביר את הכתובת שלך לאף אחד